top of page
  • Yazarın fotoğrafıRena Psikoloji

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma Sonrası Stres Bozukluğu toplumlarda sıklıkla rastlanılan psikolojik rahatsızlıklardan bir tanesidir. Travma Sonrası Stres Bozukluğu savaş, terör olayı, istismar, tecavüz, çocukluk çağında ihmal, doğal afetler ve yaralanma veya ölüme şahit olma gibi bir yada birden fazla travmatik olaya maruz kalma sonucunda oluşan sarsıcı bir psikolojik durumdur. Travmatik olaylar, sevilen birinin kaybı veya yaralanması ile ilgili detayları birinden duyma yolu ile de doğrudan olmayan bir şekilde meydana gelebilir.

Dsm-5’e göre TSSB, bir veya birden fazla travmatik olaydan sonra gelişen semptomların aylar yada yıllar sonra devam etmesi şeklinde tanımlanmıştır. TSSB’nin 4 tane bileşeni vardır Bunlar; olumsuz düşünceler, kaçınma ve ya hissizleşme, yeniden deneyimleme ve aşırı uyarılmadır. Travmatik olayların kişilerin zihninde tekrar tekrar yaşanması, flashback’lerle o anılara tekrar gidilmesi, zaman zaman kabuslar görülmesi ve bazen gerçeklikten kopma gibi durumlar da TSSB’nin belirtilerindendir. Bu tip belirtiler arttığında kişinin günlük yaşamında bozulmalar ve işlevsizlikler meydana gelmektedir.

TSSB için en yaygın tedavi biçimleri psikoterapi (bilişsel davranışçı terapi veya maruz bırakma yöntemi gibi) ve ilaç tedavisini içermektedir.


Kaynaklar:

American Psychiatric Association [APA]. (2017). What is posttraumaticstress disorder? Retrieved from: https://www.psychiatry.org/patientsfamilies/ptsd/what-is-ptsd

Oppizzi, L. M., & Umberger, R. (2018). The effect of physical activity on PTSD. Issues in Mental Health Nursing, 39(2), 179-187.


Klinik Psikolog Sinem Sarıca
Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page