top of page
  • Yazarın fotoğrafıRena Psikoloji

Sınırlarım ve Ben

Sınırlarınızın ne kadar farkındasınız? Hayır sözcüğünü günlük hayatınızda kullanmakta zorlanıyor musunuz? Kendi ihtiyaçlarınızın ne kadar farkındasınız? Bu ihtiyaçlarınızı doyurmak için kendinize olanak sağlıyor musunuz? Duygularınızla ne kadar temas halindesiniz? En son, sadece kendiniz için ne yaptınız?

Yukarıda belirtmiş olduğum soru cümlelerinin ortak bir noktası var, dikkat ettiniz mi? Cevap öznede, o da “Siz”siniz. Günlük yaşantının getirmiş olduğu yoğun tempo içinde, sürece ayak uydurmak için kendi ihtiyaçlarımızın farkına varamadığımız ya da farkında olup ertelediğimiz zamanlar olabiliyor. Ancak bu erteleme davranışı süreklilik kazandığı zaman bize zarar vermeye başlıyor. Sadece başkalarının isteklerini yerine getirmek bizi iyi bir birey haline getirmez. Benzer şekilde, istemediğimiz bir durum karşısında hayır demek de bizi kötü bir insan yapmaz; aksine kendimize şefkatle yaklaştığımız bir an olur. “Hayır” demekte zorlandığımızda ya da “Evet” sözcüğünü daha rahat kullandığımızda, bu cevabı vermemizdeki asıl düşüncemiz, inancımız nedir? Onaylanma ihtiyacı mı duyuyorum? Yalnız kalmaktan mı endişeleniyorum? Ait olamayacağımı mı düşünüyorum? Peki, bu süreç bana tanıdık gelen, öğrendiğim bir tutum mu? Esneyebilen, sağlıklı sınırlar oluşturabilmek, sağlıklı ilişkiler kurmamıza yardımcı olacaktır.

Taşıyabileceğinizden daha fazla sorumluluğu üstlenmek, başkalarının gerçekleştirmesi gereken görevleri kendi üzerinize almak, diğer kişilerin ihtiyaçlarını karşılayıp kendi ihtiyaç listenizi oluşturmamak, hayır diyememek, kendinizle ve diğer kişilerle aranızdaki sınırı koruyamamak, sizi “Siz” olmaktan uzaklaştırır. Değerli görülen, sevilen, saygı duyulan biri olmak için öncelikle bizim kendimize şefkatle yaklaşmamız gerekir. Ben neye ihtiyaç duyuyorum? Bu durum karşısında nasıl hissediyorum? Kendi duygularınızın ve ihtiyaçlarınızın farkına varmaya yönelik soracağınız sorular, kendinizle temas halinde olmanıza yardımcı olacaktır.

Birey olarak duygularınızın farkında olmak, karşılaştığınız bir durum karşısında ne hissettiğinizin, ne düşündüğünüzün, neye ihtiyaç duyduğunuzun farkında olmak, sağlıklı sınırlar oluşturmanızda yardımcı olacaktır.

Kendinize daha yapıcı ve şefkatli yaklaştığınız bir gün olması dileğiyle.


Klinik Psikolog İpek Becan ÖzgürelSon Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page