top of page
  • Yazarın fotoğrafıRena Psikoloji

Depresyon Üzerine

Sıklıkla “depresyondayım” dediğiniz olur mu? Peki ya gerçekten depresyonda mısınız? Çoğu zaman yaşadığınız olumsuz olaylar sizi üzgün bir ruh haline sokabilir, bu ruh hali bazen uzun sürer, bazense daha kısa sürer. Yaşamaktan zevk alamamak ve depresif hissetmek, depresyonun en belirgin belirtilerinden olduğu bilinse de depresyonda olduğunuzu söylemek için yeterli olmayabilir.


DSM-5 tanı kriterlerinden beşi veya daha fazlasının bulunması ve bu belirtilerin iki hafta boyunca görülüyor olması önemlidir. Her gün veya günün büyük çoğunluğunda üzgün, boşlukta veya umutsuz hissetme, hayattan zevk almama, hemen hemen yapılan işlere karşı ilgiyi yitirme beklenen kriterler arasındadır. Kilo verme hedefinizin olmaması durumunda bile çok fazla kilo veriyor olmak, kilo almak veya neredeyse her gün yeme isteğinizde olan artış veya azalmaların görülmesi önemlidir. Günün büyük çoğunluğunda fazla uyuma veya hiç uyumama durumunda olmanız depresyon belirtileri arasında yer alabilir. Neredeyse her gün çevredeki kişiler tarafından gözlenebilir olan ajitasyon durumu (aşırı davranışlar veya aşırı heyecanlı olma hali) veya yine kişiler tarafından gözlemlenebilir olan yavaşlama durumu beklenen kriterler arasındadır. Günün büyük bir bölümünde kendinizi bitkin, enerjisiz hissetmeniz de depresyon belirtileri arasında yer alır. Gün içerisinde düşünmekte, karar vermede, odaklanma da güçlük yaşama veya çevreniz tarafından bu durumların gözlemleniyor olması yine kriterler açısından önemlidir.


Neredeyse, her gün kişinin kendini değersiz hissetmesi, aşırı suçlaması, kendini öldürme düşüncelerine sahip olması ve kendini öldürme girişimi üzerine kişinin özel olarak eylem planlaması depresyon için diğer önemli kriterlerdendir.


American Psychiatric Association. (2013). DSM-V Tanı ölçütleri başvuru kitabı, Çeviren: Ertuğrul Köroğlu. Ankara: HYB Yayıncılık.


Klinik Psikolog Merve Balkaya


Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page