top of page
  • Yazarın fotoğrafıRena Psikoloji

Çiftlerde İletişim

Güncelleme tarihi: 10 Kas 2019

SORUN SENDE DEĞİL MAHŞERİN ATLILARINDA

Amerikalı bilim adamlarından John ve Julie Gottman, 35 yılı aşkın süre boyunca evli, sevgili ve nişanlı çiftleri gözlemlemişlerdir. Evliliklerde asıl sorunun yaşanan çatışmalar değil, çiftlerin yaşanan problemlerle nasıl baş ettiği olduğunu tespit etmişlerdir. Evliliği yıkıcı etmenlerin, öfke, kızgınlık, kırgınlık gibi duygulardan ziyade Gottman’ın “Mahşerin 4 Atlısı” diye tabir ettiği 4 tutumun olduğu ve ilişkiyi bitme noktasına getirdiğini gözlemlemişlerdir. Bunlar, “Eleştiri, Savunmacılık, Küçümseme ve Duvar örme” dir.

Eleştiri

Eleştiri, eşinizin sorun yaşanan davranıştan ziyade karakterine veya kişiliğine yönelik bazı olumsuz sözleri de içine alan genel bir tutumdur. “ Bencilsin”, “Ne kadar umursamazsın”. Şeklindeki söylemler, tartışma esnasında yapılan eleştirilere örnek olabilir.

Savunmacılık

Burada, partnerler karşısındakini anlamaya çalışmadan sürekli kendilerini savunurlar. Örneğin, her davranışa bahane bulmak, karşı taraf fikrini söylediğinde “sen kendine bak, asıl sen bunu yapıyorsun” diyerek karşı atağa geçmek, karşı tarafı dinlemeden kendi fikrini söylemektir.

Küçümseme

Bu model, çiftleri boşanmaya götüren en büyük iletişim hatalarından biridir. Bu şekilde çiftlerin birbirini anlamaları ve ortak bir yol bulmaları çok zordur. Çünkü saygı ilişkinin temelini oluşturur. Sözel olarak ;“ Aptalsın sen, bunu nasıl yapamıyorsun” şeklinde bir örnek verilebilir. Küçümseme sadece sözel olarak değil yüz ve mimik ifadeleriyle de karşı tarafa yansıtılır; örneğin gözlerin devrilmesi, sağ ya da sol dudak kenarının yukarı doğru çekilmesi, küçümseme ifadesidir.

Duvar örme

Mahşerin son atlısı olan bu tutum, eşlerden birisi kendini ifade etmek için bir şeyler söylediğinde diğer eş bunu yok sayar tamamen kapanır ve bu davranış karşı tarafı daha çok öfkelendirir.

Eğer ilişkinizde iletişim sorunları olduğunu düşünüyor, anlaşılmadığınızı ya da yanlış anlaşıldığınızı düşünüyorsanız, bir uzmana başvurabilirsiniz.

Gottman, J.M. & Gottman, J. (2012). Çiftler arasındaki köprüyü inşa etmek.

Gottman, J.& Siver, N.(1999). The Seven Principles for Making Marriage Work: A Practical Guide from the Country’s Foremost Relationship Expert.


Uzman Psikolog

Çağla Nur Özden Şahin
35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page